dotacje na innowacje

Dotacje na innowacje - wdrażanie innowacji drogą do sukcesu przedsiębiorstw

Tematyka
Innowacje

Innowacja to nie abstrakcja. Częstokroć możemy spotkać się z określeniem, że jakiś produkt jest innowacyjny, lecz co się za tym tak w zasadzie kryje? Samo określenie innowacja pochodzi od łacińskiego słowa innovatio, które w tłumaczeniu na język polski znaczy tyle co odnowa lub zmiana. W dużej mierze o to właśnie chodzi we współczesnym, czysto przedsiębiorczym rozumieniu innowacji. Ma ona służyć zmianom, a konkretnie zmianom na lepsze, nowocześniejsze. W biznesie innowacja oznacza wdrożenie całkiem nowego lub w bardzo dużym stopniu zmienionego produktu, procesu, ewentualnie usługi. Owe ulepszenie musi charakteryzować się mierzalnymi cechami, odróżniającymi od występujących na rynku i znaczącymi dla użytkownika. Niezwykle ważne jest tutaj swego rodzaju kryterium nowości bądź udoskonalenia, gdyż właśnie na nich oparta jest definicja innowacji.

Wdrażanie innowacji – koncepcje, pomysły oraz dotacje

Każda innowacja zaczyna się od pomysłu na nowy wyrób lub znaczące usprawnienie istniejącego już produktu. Zazwyczaj innowacyjne produkty – zwłaszcza na samym początku ich wytwarzania – pochłaniają spore ilości kosztów, trawiąc zasoby finansowe przedsiębiorstw. Na szczęście uruchomiono rozmaite programy dotujące innowacje na różnym poziomie ich gotowości technologicznej.

Innowacje mocno wspiera Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która w ramach ścieżki SMART przewiduje dofinansowanie na opracowanie oraz wdrożenie innowacji. Dedykowane temu moduły przewidują opracowanie oraz implementację wyników prac badawczo-rozwojowych w zakresie innowacji produktowej lub procesowej na poziomie minimum krajowym.  Więcej o Ścieżce SMART piszemy na: https://lc.net.pl/blog/sciezka-smart-nowy-konkurs-unijny-dla-projektow-modulowych

Również poprzez PARP w połowie października tego roku rozpocznie się nabór w ramach promocji marki innowacyjnych MŚP. Jest to idealna okazja na uzyskanie wsparcia celem wzmocnienia potencjału eksportowego innowacyjnego produktu przedsiębiorstwa na rynkach zewnętrznych. Poziom dofinansowania w tym przypadku wynosi 50%, a zatem połowę planowanych do poniesienia wydatków. Dla przedsiębiorców jest to z jednej strony przysłowiowa ulga dla portfela, a z drugiej znakomita okazja na wypromowanie świeżo powstałego innowacyjnego wyrobu. Całkowite środki znajdujące się w puli przeznaczonej na wsparcie wyniosą 155 mln PLN, co jest sumą znaczącą (więcej na: promocja marki innowacyjnych mśp).

W ramach bieżącej perspektywy możemy spodziewać się również takich dotacji jak Vouchery Badawcze lub Bony Na Innowacje. Programy te będą miały na celu zachęcenie oraz wsparcie przedsiębiorców w realizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych w kierunku innowacji. W ramach tych programów będzie można zlecić prace jednostce naukowej albo uczelni.

W obszarze innowacji ważna jest również analiza czystości patentowej. Nie możemy bowiem naruszać wyłącznych praw własności intelektualnej. Powyższe programy dotacyjne pokazują, że wsparcie dla innowacji ma dość komplementarny charakter: od badań, poprzez wdrażanie wyników, aż po promocję wytworzonych produktów i proponowanych rozwiązań. Zarazem obrazuje to, iż wsparcie dla innowacji wymaga sporej wiedzy z zakresu funduszy europejskich, a także profesjonalnego wsparcia.

Sięgnij po dotację na innowację z Lech Consulting

Już od blisko dwudziestu lat wspieramy naszych klientów w pozyskiwaniu środków na rozwój prowadzonych przez nich przedsiębiorstw, w tym dotacji na innowacje. Możemy pochwalić się bardzo wysoką skutecznością, jeśli chodzi o pozytywne decyzje względem składanych wniosków. Aplikowanie celem pozyskania dotacji nie jest łatwym procesem, wymaga sporej wiedzy merytorycznej oraz doświadczenia. Wypełnianie poszczególnych pól, spełnienie wszystkich wytycznych, to na ogół proces czasochłonny, którego można jednak uniknąć dzięki wsparciu naszych specjalistów. Często łączymy biznes z nauką inicjując innowacje u naszych Klientów.

Zastanawiasz się czy Twój projekt/pomysł jest innowacyjny? Nie wiesz jak wejść na drogę innowacji? Zgłoś się do nas. Podpowiemy co możesz zrobić aby wpisać się w wytyczne, opracować innowację i sięgnąć po dotację. Oferujemy pomoc nie tylko w pozyskiwaniu, ale również w rozliczaniu dotacji. Służymy doradztwem, a dzięki wiedzy zdobytej przez lata pomożemy Twojej firmy znaleźć optymalne i najbardziej korzystne wsparcie finansowe. W razie konieczności przeprowadzamy szkolenia dla pracowników naszych klientów, a jeśli zajdzie taka potrzeba otwarci jesteśmy na inne usługi, jak chociażby analizy finansowe czy doradztwo prawne. Jeśli jesteś nowicjuszem w świecie innowacji lub po prostu szykujesz się do nowego przedsięwzięcia, na które potrzebować będziesz dotacji to mamy prostą radę: zgłoś się do Nas, a my na pewno znajdziemy dla Ciebie satysfakcjonujące rozwiązanie.