Tablet i ramie robota

Sztuczna inteligencja siłą napędową przyszłych działań inwestycyjnych by DBR77

Tematyka
B+R
Dobre praktyki
Dotacje
Innowacje
Robotyzacja

Źródło: https://dbr77.com/blog/sztuczna-inteligencja-si-napdow-przyszych-dziaa-inwestycyjnych

Technologie wspomagane przez AI (Artificial Intelligence) już od dawna zmieniają sposób w jaki się komunikujemy, jak pracujemy, gramy, robimy zakupy i dbamy o nasze zdrowie.

Dla firm sztuczna inteligencja stała się absolutnym imperatywem tworzenia i utrzymania przewagi konkurencyjnej. Sztuczna inteligencja to także kluczowy element inwestycyjny firm zorientowanych na przyszłość.

I chociaż inteligencja maszynowa istnieje od pięćdziesiątych lat, ostatnio osiągnęła kolejny punkt tj. przeszła od fazy eksperymentalnej do praktycznego, komercyjnego zastosowania.

AI, dlaczego właśnie teraz?

Urządzenia takie jak np. wirtualni asystenci - Siri i Alexa, autonomiczne samochody, inteligentne czujniki i urządzenia, sklepy bez kasy sprawiły, że sztuczna inteligencja stała się częścią naszego codziennego życia. Ponieważ zasięg sztucznej inteligencji stale rośnie i rozszerza się w ogromnym tempie, wzrasta liczba firm skupionych wokół nowych aplikacji, zakłócają tym samym dotychczasowy porządek w branżach, z którą się styka. Według ostatnich badań Bank of America Merrill Lynch wykorzystanie przez rynek AI rozszerza się w handlu detalicznym, cyberbezpieczeństwie i innych branżach i jest to kolejny ewolucyjny krok po komputerach PC i Internecie.

Największe firmy na świecie przeznaczają swoje zasoby na AI podkreślając jej ogromny potencjał i szeroką gamę zastosowania w celu poprawy ich modeli biznesowych. Sztuczna inteligencja osiągnęła punkt zwrotny i jest obecnie na wczesnym etapie przyjmowania. W ciągu ostatnich kilku lat postęp w tej dziedzinie gwałtownie przyspieszył, a firmy ścigają się, aby wykorzystywać w swoich działaniach m.in. uczenie maszynowe.

AI w przedsiębiorstwach

Dzięki sile sztucznej inteligencji, prawie każda duża firma na świecie przechodzi dzisiaj przez cyfrową transformację. Badania przeprowadzone przez Capgemini wskazują, że chociaż firmy otaczają się dużo bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi niż w jakimkolwiek innym momencie historii, tylko 39% menedżerów uważa, że ​​ma cyfrowe możliwości i talenty potrzebne, aby konkurować z innymi na rynku. W tym miejscu należy wytłumaczyć, że transformacja cyfrowa nie wynika jedynie z digitalizacji zadań wykonywanych ręcznie, ale pochodzi z automatyzacji całych procesów, pozostawiając ludziom kierowanie strategią, a nie jej wykonaniem. Ta zmiana obejmuje przetwarzanie danych, ich analizę oraz dalszą predykcję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w produkcji

Jak możemy przeczytać z raportu PWC przedsiębiorstwa, które wykorzystują AI osiągają dużo lepsze wyniki biznesowe. Ale tym, co wyróżnia te firmy jest fakt, że zamiast koncentrować się najpierw na jednym celu, a następnie przejść do następnego, dzięki sztucznej inteligencji rozwijają się w trzech obszarach jednocześnie: transformacji biznesowej, usprawnieniu procesu decyzyjnego oraz zmodernizowanych systemach i procesach.

W jakich działaniach jest wykorzystywana AI?

 • Zwiększenie produktywności dzięki automatyzacji (44%)
 • Usprawnianiu procesu podejmowania decyzji (41%)
 • Poprawie jakości obsługi klienta (40%)

Autor: Małgorzata Samborska Platforma Robotów DBR77

Zobacz więcej
Logo DBR77


Fundusze europejskie na realizację projektu pozyskane w ramach współpracy i partnerstwa z Lech Consulting

Zapraszamy do współpracy

Polecane wpisy

 • fotka

  OBLICZANIE WARTOŚCI KOREKTY FINANSOWEJ W ZWIĄZKU Z NIEPRAWIDŁOWOŚCIAMI ZWIĄZANYMI Z UDZIELANIEM ZAMÓWIEŃ

  Postępowania ofertowe przeprowadzane w ramach…

 • fotka

  Obsługa projektów unijnych w nowym ujęciu - system teleinformatyczny CST2021

 • Dotacje, granty HoReCa

  Dotacje dla branży HoReCa z KPO

  PRZEDSIĘBIORCO! Jeśli prowadzisz HOTEL,…

 • żarówka na zielonym tle
  Uwaga

  Kredyt ekologiczny - dotacja na poprawę efektywności energetycznej

  Nabór rusza 25 kwietnia i potrwa do 25 lipca…