W chwili, gdy projekt przejdzie przez cały proces aplikacyjny, zostanie pozytywnie oceniony i ostatecznie znajdzie się na liście rankingowej projektów uprawnionych do dofinansowania, rozpoczyna się etap przygotowywania do procesu podpisywania umowy.
Na czym polega? Co warto o nim wiedzieć? Dowiecie się w tym wpisie.
Krok 1
Na początku należy poczekać na otrzymanie oficjalnego pisma, w którym zapisana będzie informacja o przyznanym dofinansowaniu oraz dokładny wykaz dokumentów, które należy złożyć przed podpisaniem umowy. Wykaz dokumentów może się różnić w zależności od rodzaju Beneficjenta oraz programu, z którego przyznawana jest dotacja środków.
Okres jaki instytucja wyznacza na przygotowanie kompletu dokumentów to 7 lub 14 dni. W tym czasie należy wypełnić dokumenty i przesłać skany przez odpowiedni system.
Krok 2
Pracownik Instytucji dokona weryfikacji dokumentów i sprawdzi ich poprawność. Jeśli zauważy nieprawidłowości lub braki w przedstawionych dokumentach, poinformuje przyszłego beneficjenta o konieczności dokonania korekty oraz uzupełnień.
Krok 3
Po pozytywnym przejściu tego etapu pracownik Instytucji przygotowuje umowę o dofinansowanie i prześle do przyszłego beneficjenta. Podpisaną jednostronnie umowę wraz z kompletem dokumentów wysyła się drogą pocztową lub elektronicznie do Instytucji.
Krok 4
Następnie umowa zostanie podpisana przez osobę uprawnioną do zawierania umów po stronie Instytucji. Jedna kopia umowy wraz ze wszystkimi załącznikami zostanie przesłana do Beneficjenta. Dopiero w tym momencie Przedsiębiorstwo może nazwać siebie Beneficjentem.
Podpisana umowa to nie wszystko w kolejnym kroku należy przedłożyć instytucji deklarację wekslową wraz z wekslem in blanco, który zabezpieczy inwestycje. Po zakończeniu okresu trwałości weksel jest zwracany Beneficjentowi lub zostaje zniszczony komisyjnie.
W ramach podstawowych dokumentów, które należy dostarczyć znajdują się między innymi:
- Wniosek dotyczący uprawnień do systemu SL
- Oświadczenia wnioskodawcy
- Oświadczenie o kwalifikowalności VAT
- Oświadczenie o wartości pomocy de minimis
- Formularz informacji o pomocy de minimis
- Oświadczenie o sytuacji ekonomicznej
- Oświadczenie dotyczące trudnej sytuacji
- Dane finansowe / sprawozdania finansowe
- Oświadczenie o aktualności danych i kwalifikowalności Wnioskodawcy
- Oświadczenie o statusie przedsiębiorstwa MŚP
- Dokument potwierdzający posiadanie środków na pokrycie wkładu własnego np. promessa kredytowa, umowa kredytu, posiadane środki na koncie bankowym
- Pozwolenie na budowę
- Inne dokumenty, które mogą być istotne z punktu realizacji inwestycji
Aby móc skorzystać z przyznanego dofinansowania przede wszystkim należy zatem podpisać umowę o dofinansowanie, która wskazuje na prawa i obowiązki Beneficjenta, zabezpiecza strony umowy i jest podstawą do wypłacenia przyznanych środków.
Jest jednym z najważniejszych dokumentów w całym procesie dotacyjnym.