robot

Ścieżka SMART – miliardy dla najlepszych. Jak się przygotować?

Tematyka
B+R

Ścieżka SMART to obecnie jeden z najbardziej atrakcyjnych programów dotacyjnych dla przedsiębiorstw. Jest to też największy w Polsce instrument finansujący badania, rozwój i innowacje. Tylko na rok 2025 r. zaplanowano rozdanie ponad 2 mld zł w ramach tego konkursu. Wśród największych zalet Ścieżki SMART wymienić można ogromną kompleksowość i elastyczność, dzięki czemu przedsiębiorstwa mogą w pełni dostosować zakres projektu do swoich potrzeb, branży oraz skali działalności, budując projekt w oparciu o interesujące ich moduły. Realizację projektu można zaplanować aż do końca 2029 r. 
Mimo dużej elastyczności i ogromnej puli środków do rozdania, Ścieżka SMART nie jest dla każdego, nie są to dotacje łatwo dostępne. Warunkiem sukcesu jest połączenie potencjału wnioskodawcy oraz wiedzy doświadczonego doradcy.

Moduł B+R – podstawa projektu w Ścieżce SMART

Założeniem Ścieżki SMART jest finansowanie projektów innowacyjnych, gdzie nowe lub udoskonalone rozwiązania są opracowywane w ramach prac badawczo-rozwojowych (tzw. modułu B+R). Nie wystarczy zatem tylko fakt, że przedsiębiorstwo ma pomysł na wprowadzenie innowacji w swojej firmie – innowacja ta, na skalę co najmniej kraju, musi być opracowana w ramach prac badawczo-rozwojowych. Jest to najważniejszy aspekt całego projektu, kluczowa jego cześć poddawana skrupulatnej ocenie instytucji. Firmy, które rozumieją, czym są prace B+R i prowadzą takie działania w swoim przedsiębiorstwie, mają zdecydowanie większe szanse na uzyskania dofinansowania niż te podmioty, które nie mają jeszcze potencjału badawczego. Warto taki potencjał budować, aby w przyszłości zapewnić sobie możliwość startowania w konkursach o dofinansowanie unijne. Praktyczne wskazówki, jak ułożyć projekt B+R, znajdują się w poniższym blogu >>Czym jest projekt B+R i jak się do niego przygotować?<<

Dobrze zaplanowany moduł B+R pozwala na rozszerzenie projektu o inne moduły.

Moduł Wdrożenie innowacji, czyli miliony na inwestycje

Mając rzetelnie opracowane prace badawcze, można wnioskować od razu, w jednym projekcie, o dofinansowanie na wdrożenie innowacji, czyli na zakup środków trwałych, linii produkcyjnych  czy budowę i przebudowę zakładów. 

Połączenie modułu B+R i modułu Wdrożenie innowacji daje firmom możliwość dokonania skokowego rozwoju, znacznie zwiększającego konkurencyjność przedsiębiorstwa. 

Co najmniej jeden z wymienionych powyżej modułów musi mieć wartość min. 3 mln zł.

Fakultatywnie projekt można rozbudować o dowolną liczbę modułów dodatkowych, zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa:

  • infrastruktura B+R
  • cyfryzacja
  • zazielenienie przedsiębiorstw
  • internacjonalizacja
  • kompetencje

Więcej o modułach w ramach Ścieżki SMART, w tym poziomy dofinansowania, opisujemy tutaj: >>Ścieżka SMART – ile dotacji i na jakie cele można otrzymać?<<

Moduł B+R musi stanowić co najmniej 20% wartości całkowitej projektu. 


Główne wymogi do spełnienia, czyli dlaczego tak wiele projektów odpada w ramach Ścieżki SMART


Zdecydowana większość projektów składanych do konkursu jest negatywne oceniana, gdyż przedsiębiorstwa zbyt powierzchownie podchodzą do napisania wniosku, a także nie sprawdzają doświadczenia firmy doradczej i jej sukcesów w tym konkursie. Chcąc skorzystać z tych środków, trzeba się dobrze przygotować. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

1.    Kluczowy aspekt - właściwe zaplanowanie prac B+R, które są niezbędne do opracowania innowacyjnego rozwiązania – prace badawcze muszą układać się w logiczną całość, od wstępnych badań po finalne tworzenie i testowanie prototypu, czego następstwem jest gotowość do wdrożenia. Rzetelność tych prac i faktyczna potrzeba ich przeprowadzenia to podstawa SMARTa. Zgodnie z badaniami PARP i NCBR, w ok. 60% składanych projektów, zaplanowane działania nie wykazują charakteru prac B+R. Jako prace badawcze wpisuje się prace rutynowe, inżynierskie, konstrukcyjne, co nie jest dopuszczalne w tym module.

2.    Innowacyjność i wskaźniki ją opisujące – czasem we wnioskach wpisywane są określenia ogólne, jak np. „na rynku nie istnieją podobne rozwiązania”. To nie jest wystarczające do uzyskania pozytywnej oceny projektu. Innowacja musi być dokładnie opisana, sparametryzowana, porównana do innych rozwiązań. W przeciwnym wypadku, nawet bardzo nowatorskie i potrzebne rynkowo pomysły nie otrzymają wsparcia dotacyjnego.

3.    Racjonalny i uzasadniony budżet projektu – to czasochłonna, ale konieczna praca na etapie budowania projektu. Wysokość wydatków musi mieć uzasadnienie rynkowe, należy do każdej pozycji zebrać co najmniej dwie oferty potwierdzające cenę. Dobry doradca nie pozwoli na żadne luki w zakresie uzasadnienia wysokości kosztów projektu. 

4.    Zdolność do finansowej realizacji projektu – firmy często odkładają w czasie kwestię potwierdzenia zdolności finansowej do realizacji projektu, przez co na etapie uzupełnień do wniosku jest już za późno na przedstawienie twardych dowodów zdolności finansowej. Posiadanie środków na wkład własny można uzasadnić na wiele sposobów, tylko konieczne jest odpowiednio szybkie działanie. 

5.    Przemyślana i potwierdzona dowodami opłacalność projektu – zaplanowane przedsięwzięcie musi być opłacalne. Nie wystarczy opis zapotrzebowania rynkowego, trzeba jeszcze przedstawić potwierdzenia, że plan wdrożenia na 5 lat wskazuje na opłacalność przedsięwzięcia. Tu z pomocą często przychodzą dobre praktyki, stosowane przez doświadczone firmy doradcze, ponieważ instrukcja wypełnienia wniosku nie precyzuje dokładnie, jak można taką opłacalność wykazać.

6.    Polityki horyzontalne i wskaźniki środowiskowe - to zadanie dla sprawnego doradcy, poruszającego się od lat w meandrach przepisów unijnych. Nie wystarczy pobieżny opis, gdyż instytucje odpowiedzialne za ocenę wniosków kładą coraz większy nacisk na założenia dotyczące polityk równościowych i środowiskowych.

7.    Ważnym aspektem jest także właściwe przygotowanie do panelu ekspertów, czyli spotkania online z ekspertami oceniającymi wniosek od strony instytucji. Panel ten należy potraktować jako szansę dodatkowej obrony projektu. Na przygotowanie Klienta do panelu ekspertów kładziemy szczególny nacisk.

Ścieżka SMART to miliardy złotych, które czekają na najlepszych. Daje możliwość finansowania przedsiębiorstwa na wiele lat, aż do końca 2029 r., w dodatku finansowania „uszytego na miarę” potrzeb konkretnej firmy. Warto więc dobrze zainwestować i wybrać firmą doradczą, która posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pozyskiwaniu środków w tym konkursie. Dzięki temu można zapewnić sobie finansowanie na lata. 
 

Nabory w ramach Ścieżki SMART na 2025 r.
 

1.   Dla pojedynczych MŚP

  • Standardowa Ścieżka SMART: 6.05–26.06.2025 – więcej informacji >>tutaj<<
  • Ścieżka SMART Dostępność: 10.04–12.06.2025 – opracowanie innowacyjnych rozwiązań skierowanych do osób ze szczególnymi potrzebami - więcej informacji >>tutaj<<

2.    Dla dużych przedsiębiorstw

  • Ścieżka SMART Dostępność: 9.05–30.06.2025 – opracowanie innowacyjnych rozwiązań skierowanych do osób ze szczególnymi potrzebami - więcej informacji >>tutaj<<

3.    Konsorcja MŚP, dużych przedsiębiorstw, organizacji badawczych i NGO

  • 1.07–30.09.2025 - więcej informacji >> tutaj<<
     


Chcesz wiedzieć, czy ten konkurs jest odpowiedni dla Twojej firmy?

Umów się na konsultację

Polecane wpisy

  • żarówka na zielonym tle

    Kredyt ekologiczny - dotacja na poprawę efektywności energetycznej

    Kolejny nabór: 24 października 2025 r. - 8…

  • Magazyn energii

    Dofinansowanie do magazynów energii

    Ogłoszono nabór do konkursu w ramach Funduszu…

  • robot

    Ścieżka SMART – miliardy dla najlepszych. Jak się przygotować?

     Jeden z najbardziej atrakcyjnych programów…

  • euro banknoty

    Promocja marki innowacyjnych MŚP

    Dotacje na targi i misje. promocja marki…